Önvédelem, amit minden leánynak - nőnek tudnia kell...
...de nincs idő rá edzésen.
Első rész: A probléma
A probléma ismerete fél megoldás. Az alább következő számok csak gondolatindítók, hogy lássuk, nem biztos, hogy ez a dolog a "velem úgysem történhet meg" kategóriába tartozik. Az adatok nem hazánkból származnak, mivel a forrás sem hazai, de ha a nagyságrendeket nézzük, azért kaphatunk egy kis rálátást.
A Számok
Milyen gyakran történik szexuális zaklatás?
- 2000 -ben, 246.000 nő volt szenvedő alanya szexuális zaklatásnak, 28 nő minden órában.
- Minden negyedik nő élt már meg erőszakot (15%) vagy megkísérelt erőszakot (12%) 14 éves korától kezdve.
- Minden ötödik megkérdezett gimnazista nő (lány) tapasztalt kikényszerített szexet (erőszakot). Fele ezeknek a lányoknak nem beszélt utána az esetről.
- Az erőszak általános világszerte, relatív hasonló mértékben, a főiskolás korú nők 19 - 28% - a jelentett erőszakot vagy megkísérelt erőszakot élőhelytől függetlenül. Sok országban a zaklatást túlélők még rosszabb megítélést kapnak, mint az USA-ban.
- A "National Violence Against Women" kutatása kimutatta, hogy a nemi erőszak nagy része fiatal korban történik. A megkérdezett erőszakot szenvedett nők közül:
- 21.6% fiatalabb volt mint 12
- 32.4% életkora 12 - 17 év között volt
- 29% volt 18 - 24 éves
- 16.6% volt 25 év feletti
- Tehát, a női áldozatok 54% -a 18 év alatti, és 83% -a 25 év alatti volt az első nemi erőszak megtörténtekor
Kik az elkövetők?
- Az amerikai 'National Crime Victimization' 2009 -es felmérése szerint a szexuális támadások 78% -át nem idegen (azaz barát, ismerős, közeli partner vagy rokon) követi el. Csak 22% -a történik idegen elkövetők által.
- 60% -a az elkövetőknek fehér ember.
- 8% -a az elkövetőknek ismeri be hogy erőszakot követett el. 84% -a az elkövetőknek állítja azt, hogy amit tett, nem volt erőszak.
- Minden ötödik férfi elkövető állítja, hogy "szexuálisan annyira felfokozott állapotba került, hogy nem volt képes megállni a szexuális együttlétet, még akkor sem ha a másik fél nem egyezett bele".
- 35% -a a férfiaknak ismeri be, hogy valamilyen szinten képes lenne erőszakot tenni, ha biztosítják afelől, hogy nem kapják vagy ítélik el.
- Minden negyedik nő tapasztal nemi erőszakot valamely közeli partnere által az élete során.
Melyek a körülmények?
- 57% -a a nemi erőszaknak randikon történik.
- 75% -a a férfiaknak és 55% -a a nőknek fogyasztott alkoholt vagy kábítószert, mikor nem - idegen által elkövetett nemi erőszak alanyai (szenvedői vagy elkövetői) voltak.
- 70% -a a nemi erőszak elszenvedőinek vallja, hogy próbálta megvédeni magát a bűnelkövetés közben.
- A csoportosan elkövetett nemi erőszak 55% -a baráti körben, 40% -a sporttársak által történik.
- Több mint fele a szexuális zaklatásoknak esik meg egy mérföldön belül az áldozat otthonától, vagy az otthonában.
- 29% -a az elkövetőknek használt fegyvert.
Mi történik a szexuális zaklatás után?
- 'National Crime Victimization' felmérése szerint a nemi erőszakot elszenvedetteknek 30% -a jelentette az esetet az utóbbi 10 évben.
- A bejelentett eseteknek 16% -a zárult börtönbe zárással. Tehát 5% -a az elkövetőknek kerül börtönbe, 95% -a nem.
- 30% -a a nemi erőszak elszenvedőinek gondolkozik öngyilkosságon az eset után.
- 82% -a a nemi erőszak elszenvedőinek állítja, hogy az eset örökre megváltoztatta őket.
- A nemi erőszakok 4.7%-a végződik terhességgel.
- Minden évben 25.000 amerikai nő lesz terhes nemi erőszak miatt.
- 50% a valószínűsége, hogy a nő poszttraumás stressz hatása alá kerül az eset után. A nemi erőszakot gyakran követi idegösszeomlás és depresszió.
- Az áldozatok közül, akik nem jelentették az esetet:
- 43% gondolta azt, hogy úgysem lehet tenni semmit
- 27% -a túl személyesnek ítélte
- 12% -a félt a rendőrség válaszától
- 12% -a nem gondolta fontosnak jelenteni az erőszakot
- Akik jelentették az esetet és ügyvédet fogadtak, sokkal kevésbé érezték negatívnak a rendőrségi közreműködést, és kevesebb gondjuk volt a törvényhozási rendszerrel.
Ha megtörténik
Ha nemi erőszak áldozata vagy, nagyon fontos, hogy megértsd, bármit is tettél, bárhol is voltál, bármikor is történt, bármit is viseltél, a támadás nem a te hibád. A szexuális zaklatások nagy része nem szenvedélyből, vágyból, vagy szexuális étvágyból fakad; alapjában véve az elkövető kontroll, felsőbbrendűség, durva bánásmód és megalázás iránti vágya ami okozza.
A nemi erőszakok elszenvedői többféleképpen viselkednek a támadás után. Az első és legfontosabb dolog hogy hívjunk egy barátot, rokont, partnert, a rendőrséget, vagy ügyvédet aki képzett a szexuális zaklatás áldozatainak segítésében.
A döntés, hogy jelented -e az esetet, a tied. Ám, ha jelenteni akarod a törvénykezési szerveknek, próbálj meg minél több bizonyítékot megőrizni. Tehát:
- Ne tusolj, fürödj, mosakodj
- Ne dobd el a ruháidat, amelyek az eset alatt rajtad voltak
- Ne fésülködj
- Ne használd a mellékhelyiséget
- Ne moss fogat vagy öblögess
- Ne sminkelj
- Ne takaríts vagy rakj rendet ott, ahol történt az eset
- Ne egyél vagy igyál
Ha lehet, azonnal rögzíts mindent amire emlékszel az esetről, beleértve:
- Fizikai leírást (magasság, súly, hajszín, ruhák sebek, tetkók)
- Hanghordozás, szójárás
- Bizonyíték drog vagy egyéb toxikus anyag használatáról
- Használt fegyver leírása
- A konkrét szexuális tevékenység leírása
Ez nem csak abban segít, hogy azonosítsák és elfogják az elkövetőt, hanem az önbizalmadnak is jót tesz, hogy aktív szerepet játszol a nyomozásban.
Ha valakit ismersz, akit szexuálisan bántalmaztak, pár dolog amiben segíthetsz neki:
- Hallgass, ne ítélj
- Tudasd vele, hogy a támadás nem az ő hibája
- Tudasd vele, hogy amit tett, szükséges volt a túléléshez
- Biztosítsd róla, hogy szeretve és óvva van
- Bátorítsd arra, hogy keressen orvosi segítséget
- Bátorítsd arra hogy beszéljen ügyvéddel, terapeutával, vagy valakivel akiben megbízik, és tudasd vele hogy nem egyedül kell végigcsinálnia ezt a válságos időszakot
Második rész: A Megoldás
Utcai bölcsesség
Most, hogy láttuk a problémát, próbáljunk rá megoldást keresni. Ebben a részben átnézünk pár személyes biztonsági stratégiát, majd elemezzük a legáltalánosabb elkövetői taktikákat - mind az idegen, mind a nem idegen elkövetőre - hogy biztosak lehessünk abban, mindig egy lépéssel előttük járunk.
Az önvédelem már az előtt elkezdődik, hogy fizikai kontaktusra kerülne a sor. Az első, és legfontosabb védelmi vonal a magas szintű tudatosság. Tudatosság magadról, tudatosság a környezetedről és tudatosság a támadó által használt stratégiákról.
A meglepetés ereje a bűnözők legnagyobb előnye. A nemi erőszaktevők különösen ismertek arról, hogy olyan célpontokat választanak ki, akik nem igazán követik tudatosan, mi zajlik körülöttük. Egyszerűen azzal, hogy odafigyelsz a környezetedre, határozott vagy, máris meggátolhatod a legtöbb támadást, mely ellened irányulhat. A most következő tudatossági alapelvek segítenek abban, hogy megnyerd a harcot mielőtt elkezdődik. Ám emlékezz, hogy a "tedd és ne tedd" részek bár hasznosak, a mögöttük rejlő gondolkodásmód az, ami igazán hasznos. Ha megérted a gondolkodásmódot, természetes módon fogsz úgy viselkedni, hogy minimalizáld a támadás esélyét.
A gondolkodásmód lényege az elhatározás, hogy megvéded magad az által, hogy figyelsz a környezetetdre, természetes óvatossággal viseltetsz minden esemény iránt, bízol az ösztöneidben, és cselekedsz az ösztöneid által, ha szükséges. Ezt a gondolkodásmódot gyakorolni kell - hát kezdjünk is neki! Ahogy végigovlasod a következő biztonsági tippeket, gondolkodj el rajta hogyan tükrözik ezt a gondolkodásmódot. Később, lehetőséged lesz rá hogy átértékeld az "Áldozattá Válás Háromszögének" vonatkozásában.
Az alapok
- Bármere is járj - az utcán, hivatalban, boltban, vezetés közben, buszmegállóban vagy földalattin - mindig légy óvatos és összhangban a környezetettel.
- Mutasd kifelé, hogy nyugodt vagy, magabiztos, és hogy tudod mit csinálsz, hova tartasz.
- Bízz az ösztöneidben. Ha valami vagy valaki kellemetlenül érint, kerüld el a személyt vagy menj el.
- Ismerd a környéket, ahol laksz és dolgozol. Tudd hol a rendőrség, tűzoltóság, telefonfülkék, benzinkutak, kórházak, éttermek vagy boltok, melyek sokáig nyitva tartanak.
- Sokáig dolgozol? Kérj meg valakit aki még az épületben van (munkatársat vagy biztonsági őrt), hogy kísérjen el a kocsidig, vagy a buszmegállóig.
- Ha úgy érzed, valaki követ, válts irányt, vagy menj át a másik oldalra. Keress nyitott boltot, benzinkutat, kivilágított helyet. Ha félsz, kiálts segítségért.
A kocsihoz és az úton
- Céltudatosan és éberen sétálj a kocsidtól vagy a kocsidig.
- A kulcs legyen a kezedben mikor odaérsz a kocsihoz. Nézz körül, és be a kocsiba mielőtt beszállsz.
- Légy óvatos azokkal akik útbaigazitást kérnek, vagy szórólapokat, egyebeket osztanak.
- Bízz az ösztöneidben - ha valami kellemetlent tapasztalsz, ülj be gyorsan a kocsiba, zárd le az ajtót és vezess el.
- Mindig zárd az ajtót, és az ablakot tartsd legalább félig feltekerve, bármilyen rövid is a táv vagy biztonságos a környék.
- Ne állj meg segíteni egy idegennek, akinek lerobbant a kocsija. Vezess a legközelebbi telefonhoz, és hívd a rendőrséget hogy segítsenek.
- Jól megvilágított helyen parkolj, közel a járdákhoz. Kerüld az erdős, bokros helyeket, nagy autókat, kamionokat melyek megakadályozzák hogy láss és lássanak.
- Tegyél meg mindent hogy egy idegent kint tarts a kocsidból, vagy hogy egy idegen berángasson a kocsijába.
Tömegközlekedés
- Használj jól megvilágítótt, zsúfolt buszokat és földalattit.
- A buszokon légy éber! Ne bambulj vagy álmodozz.
- Ha valaki zaklat, ne légy zavart. Hangosan mondd "Hagyj békén!" Ha nem fogad szót, használd a vészcsengőt, vagy jelezz másképp a sofőrnek.
- Figyeld, ki száll le veled a járműről. Ha kellemetlenül érzed magad, menj olyan helyre ahol több ember van.
Otthon
- Légy biztos benne hogy kezedben van a kulcs, mikor az ajtódhoz érkezel.
- Légy biztos benne hogy a bejárat/lépcsőház jól meg van világítva.
- Ha kollégiumban vagy lépcsőházban laksz, ne légy udvarias, és ne tartsd meg az ajtót egy idegennek aki ott várt.
- Csak a vezetékneved és a keresztneved első betűjét írd ki a postaládára.
A városban
- Ne fogadj el italt bárkitől, ha nem láttad hogy készíti el - vagy nem előtted nyitotta ki.
- Ne hagyd az italodat felügyelet nélkül semennyi időre.
- Mindig mondd el a barátaidnak vagy családtagjaidnak hol vagy - hova mégy.
- A bárban vagy klubban mindig tudd, hol a vészkijárat, veszély esetére.
- Ismerd valamennyire a környezeted - utcanevek, tájékozódási pontok (víztorony, templom) - ezek segíthetnek megtalálni téged veszély esetén.
- Ne igyál és vezess, valamint ne fogadj el fuvart senkitől, aki ivott.
- Ne hagyd a táskád őrízetlenül.
- Ha tudod, mindig baráttal járkálj, és figyeljetek egymásra.
- Soha ne hagyd el a bárt vagy klubbot idegennel.
- Mindig legyen nálad mobil. Hívd a 112 -t veszély esetén.
- Mindig legyen nálad elég pénz taxira.
Nézd át ezeket az "utcai bölcsességeket" és oszd meg a barátaiddal is. Bár többségük ésszerű, mégsem általánosan alkalmazott a gyakorlatban. Ha már tíz embernek elmondod, mindegyik egyszer hallani fogja, te pedig tízszer. A tippek követése drámaian lecsökkenti a támadás esélyét azáltal, hogy növeli az éberségedet.
Az Áldozattá Válás Háromszöge
Az Áldozattá Válás Háromszöge összefoglalja azt a lényegi szerepet, amit a tudatosság játszik a személyes biztonságodban.
A háromszög bemutatja a szexuális zaklatás három összetevőjét: a támadót, a célpontot és a lehetőséget. Ha a három összetevő közül az egyik hiányzik, a zaklatás nem történik meg. Például, lehetsz a helyi vegyesboltban közvetlenül a zaklató mellett. Ám, nem tud erőszakot elkövetni, mert jól megvilágított helyen vagy, körbevéve emberekkel. Más szóval, megvan a támadó, megvan a célpont, de nincs meg a lehetőség, így a háromszög nem teljes. Ha elhagyod a vegyesboltot, és a sötét parkolón vágsz át a kocsihoz, egyedül, a támadónak lehetősége lesz hogy végrehajtsa a támadást.
Mivel a támadó független változó (nem tudod befolyásolni), ezért magadat tudod kevésbé vonzó célponttá változtatni, vagy csökkenteni a lehetőségek előfordulását. Bár a szexuális zaklatás bármely körülmények között megtörténhet, leggyakrabban előforduló esetek:
- Otthon
- Parkolókban
- ATM (Bank) automatáknál
- Benzinkutak, kisboltok környékén
- Iskolákban, kollégiumokban
Természetesen ezeket a helyeket nem tudod elkerülni. Ezért nagyon fontos, hogy mindig légy tudatában a támadási lehetőségeknek. Az elszánt támadó igyekszik létrehozni a lehetőségeket, ezért rajtad áll, hogy mindig egy lépéssel előtte járj, és ne engedd bezárulni az Áldozattá Válás Háromszögét.
Idegen támadó elleni stratégiák
A szexuális zaklatóknak két típusa van: idegenek, és nem idegenek. Bár mindkettő típus hasonló célokkal bír, különféle stratégiákat alkalmaznak. Ebben a szakaszban átnézzük a négy - lépésből álló támadási stratégiát melyet az idegenek alkalmaznak, és a védekezést ellenük. A nem idegen támadók elleni védekezést a következő szakasz tárgyalja.
A szexuális zaklatásokról szóló tanulmányok és túlélői jelentések arra mutatnak, hogy mindegyik idegen támadó által végrehajtott támadás követi ezt a négy lépéses stratégiát:
- A gyanútlan célpont azonosítása
- A célpont legyűrése
- A célpont kifárasztása
- A nemi erőszak végrehajtása
Első fázis: A gyanútlan célpont azonosítása
Az idegen támadók a meglepetés erejére támaszkodnak. Ehhez az kell, hogy észrevétlenül jussanak közel a célponthoz. Olyan célpontot választanak, aki szétszórt, figyelmetlen, gyengének látszik, félénk, és olyan helyet, ahol gyorsan tudnak támadni, távol a lehetséges segítőktől, szemtanúktól.
Első fázis túlélési stratégiák
A legfontosabb védekező stratégia a fokozott figyelem. Az Áldozattá Válás Háromszögének megértése, és az "utcai bölcseletek" követése csökkenti a lehetőségeket, melyeket a támadó meglepetésként kihasználhat. Váljon szokásoddá, hogy folyamatosan pásztázod a környezeted, közvetlenül a szemébe nézel a körülötted levőknek, és a testtartásod éberségről árulkodik. Ez önbizalmat és készenlétet sugároz, mely elrettenti a támadót, aki könnyebb célpontot fog keresni.
Második fázis: A célpont legyűrése
Mikor ütéstávolságba kerül, a támadó megpróbálja legyűrni az áldozatot. A második fázisban megkezdődik konkrét kontaktus (kapcsolat) a támadó és az áldozat között. A kontaktus mértéke terjedhet a verbális (szóbeli) fenyegetéstől egészen a komoly testi bántalmazásig. Néha a támadó megragadja az áldozatot és megfenyegeti, hogy csökkentse az ellenállását. Ám gyakoribb, hogy az erőszakoló testi fölényét használva elvonszolja egy félreeső helyre. A Második fázis akkor ér véget, mikor a támadó teljesen kontroll alatt tartja az áldozatot, és a földre kényszeríti.
Második fázis túlélési stratégiák
A második fázisban minden olyan tevékenység megengedett, mely meggátolja a támadó testi fölényét, kontrollját. Ez mind fizikai (gyakori támadások elleni menekülés - távolságtartás) mind verbális (szóbeli - kiabálás, segítséghívás) technikákat jelenthet, melyek megakadályozzák a támadó testi fölényét. Ha a támadó mégis föléd kerekedett, igyekezz állva maradni, és minden áron megakadályozni hogy elhurcoljon.
Harmadik fázis: A célpont kifárasztása
A harmadik fázis akkor kezdődik, mikor a támadó felülkerekedett a célponton. A támadó megkísérli fizikailag és pszichológiailag megtörni a célpont akaraterejét az által hogy a földre szorítja, (és - vagy) ütlegeli. A harmadik fázisban a támadó arra számít hogy az áldozat pánikol, és vadul küzd a menekülésért. Ez a viselkedés sajnos elősegíti a kifáradást, és csak szítja a támadó vágyát a kontrollra és a dominanciára, uralásra. Tudja, hogy egy kifáradt és kétségbeesett célpont sokkal könnyebben megadja magát a szexuális erőszaknak. A harmadik fázis akkor ér véget, mikor a célpont mentálisan és fizikálisan is megadta magát.
Harmadik fázis túlélési stratégiák
A harmadik fázisban a fő célod a szabadulás és menekülés. Ez az az eset, ahol néhány önvédelmi program hibásan azt tanítja, küzdjünk vadul, üssük - rúgjuk a támadót. A második fázisban ez segíthet - főleg ha magunkra is tudjuk vonni esetleg mások figyelmét - ám a harmadik fázisban, mikor az támadó a földre szorított, ez hatalmas hiba lehet, hisz kifáraszt, és gyengíti az akaratod. A lényeg, hogy kerüld el a pánikot, tartalékold az energiád, és használj földharc alsó pozícióból történő menekülési technikát (átfordítás, csípőmenekülés) mikor lehetőség adódik.
Negyedik fázis: a nemi erőszak végrehajtása
A negyedik fázisban a támadó megkísérli az erőszaktevést. Ez alatt a támadó a célpont kimerültségére, kétségbeesésére és félelmére alapozva tartja fent a kontrollt.
Negyedik fázis túlélési stratégiák
Ha a harmadik fázisban nem sikerült menekülni, a "hamis megadás" segíthet új lehetőségeket teremteni. Próbáld szóban és fizikai jelekkel meggyőzni a támadót arról, hogy együttműködsz. Például ilyesmikkel hogy: "Feladom," "Kérlek ne bánts," és "Megteszem akármit akarsz." Mikor a támadó az erőszaktevés előkészítésével kezd el foglakozni, ismét lehetőség nyílik menekülési technika alkalmazására. Ám a hamis megadás hiteles eljátszása nagyon nehéz, ezért ugyanúgy gyakorolni kell mint bármely más fizikai önvédelmi technikát, melyek ebben a helyzetben segíthetnek.
Pár szó a fegyverekről
Általában a szexuális zaklatók nem használnak fegyvert. Ám, ha mégis, pár fontos dolog amit nem árt észben tartani.
- Ha a támadó a pénztárcádat - telefonodat - nyakláncodat - autódat akarja, add oda neki. Nincs olyan anyagi dolog, amiért megéri kockáztatni az életed.
- Ha közösségi helyen vagy (emberek között) és a támadó fegyverrel akar elrángatni, ne menj. Ha meg mer ölni nyilvánosan, még biztosabb hogy meg fogja tenni ha egyedül vagytok.
- Ha mégis elszigeteltek akaratod ellenére, légy együttműködő addig, amíg menekülési lehetőség nem adódik, és csak akkor lépj.
- A támadó a fegyvert megfélemlítésre és kontrollárásra használja. Ha meg tudod győzni róla hogy együttműködő vagy, esetleg lerakhatja, és ezzel esélyt ad a menekülésre.
- Ha minden veszve, használhatsz önvédelmi technikát a fegyver ellen, de ne feledd, az életed múlik rajta.
- Ha a fegyver a te kezedbe kerül, bármi áron akadályozd meg, hogy a támadó visszaszerezze.
Nem idegen támadó elleni stratégiák
A "National Crime Victimization' felmérése szerint 2009 -ben Amerikában elkövetett szexuális bűntények elkövetiő 78% -ban nem idegenek voltak. Konkrétan, azok az emberek akik ismertek a célpontnak (barátok, ismerősök, kollegák, rokonok, stb...) követik el a szexuális zaklatások túlnyomó részét (öt támadásból négyet). Bár a cél ugyanaz, mint amit az idegen támadóval kapcsolatban megismertünk, a módszer nagyban különbözik nem idegen támadók esetén, főleg az első három fázisban. A stratégia sokkal alattomosabb, és általában hosszabb ideig tart. A négy fázis:
- Tolakodás, beférkőzés
- Gyanakvás, érzékenységi reakciók elaltatása, deszenzitizáció.
- Elkülönítés
- A szexuális erőszak végrehajtása
Első fázis: Tolakodás, beférkőzés
A nem idegen támadók kihasználják a már létező kapcsolatukat a célponttal, és kezdetben egyátalán nem tűnnek fenyegetőnek. Általában olyan célpontot választanak, aki félénk, ivott már - esetleg részeg, fogékony a támadó befolyására, vagy egyéb okok miatt nem képes ellenállni a közeledésének. Mihelyst a célpontot azonosította, a támadó elkezdi feszegetni a célpont határait, különösképp toleranciáját (elfogadását) a nem odaillő viselkedéssel szemben. Ez a "tolakodás" jelenthet sugalló szexuális megjegyzéseket vagy kérdéseket, de nem helyénvaló (intim) érintést is. Gyakran az alkohol vagy drog befolyása közrejátszik mind a támadó merészségében, mind a célpont elfogadás iránti hajlandóságában. Az első fázis akkor ér véget, mikor a célpont elfogadja az oda nem illő tolakodó viselkedést.
Első fázis túlélési stratégiák
A legfontosabb túlélési stratégia az első fázisban a magabiztosság és a határok szigorú felállítása. Először is tudd a lelki és fizikai határaidat. Milyen szintű ismerettség érdekel? Mekkora a személyes tered? Mi az a fizikai kapcsolat ami még OK? A válaszok valószínűleg a korodtól és a szociális helyzetedtől függenek. Ám minden esetben megvan a jogod hogy megálljt parancsolj, és kifejezd a nemtetszésed ha a támadó mond vagy tesz valamit, ami szerinted nem odaillő. Válaszként, a támadó valószínűleg hibáztatni fog majd, hogy "miért csinálsz ekkora nagy ügyet egy semmiségből", de ne hagyd magad. Ha a viselkedése kellemetlenül érint, akkor az nem odaillő. Ha nem odaillő, véget kell neki vetni. Egy jó szándékú személy nem fog tolakodni, és nem akarja hogy kényelmetlenül érezd magad.
Második fázis: gyanakvás, érzékenységi reakciók elaltatása, deszenzitizáció
A második fázis szóbeli, pszichológiai és fizikai határok áttörésével kezdődik, különösen azokon a területeken ahol a támadó gyengébbnek ítéli meg azokat. Ez a folyamat egy estétől akár több hónapon át tarthat, és célja hogy elaltassa a célpont érzékenységét (a nem odaillő viselkedés iránt) és magabiztosabbá tegye a támadót. Amint a kezdeti tolakodó viselkedés már megszokottá válik a kapcsolatban, a támadó fokozatosan új, még tolakodóbb dolgokat tesz, ezzel tovább gyengítve a célpont ellenállását, egész olyan intimitásig (közelségig) mely már nem létezik egy ilyen szintű egészséges kapcsolatban. A második fázis akkor ér véget, mikor a célpont már eléggé gyanútlan és beleegyező ahhoz hogy elszigetelt környezetbe kerülhessenek a támadóval.
Második fázis túlélési stratégiák
Mivel ezt a fajta zaklatást olyan követi el, akit ismersz, könnyű elnézni a kezdeti tolakodó viselkedés felett abban a hiszemben, hogy a személy nem akar neked rosszat. A második fázis túlélésének kulcsa, hogy megértsd, bár eredetileg ráhagytad a támadó nem odaillő viselkedését, ez nem jelenti azt hogy továbbra is ezt kell tenned. Azonnal, mihelyst kellemetlenül érzed magad, és rossz szándékot tapasztalsz, mutasd ki a rosszallásod, láttasd a határaid, és vess véget a tevékenységnek. A legnehezebb ebben az, hogy az eddig elfogadott viselkedéssel szemben kell most ellenállnod. Viszont, mikor a biztonságod és a jóléted forog kockán, nem foglalkozhatsz mások érzéseivel vagy hogy mit gondolnak majd rólad az emberek. Minél tovább hagyod a nem megfelelő viselkedést, annál jobban érzéketlenné válsz vele szemben, és annál sebezhetőbb leszel. Ezért fontos, hogy megállísd azt, amilyen hamar csak lehet.
Harmadik fázis: Elkülönítés
A harmadik fázisban a támadó megpróbálja elkülöníteni a célpontot, ezzel biztosítva hogy semmi sem zavarja meg a tervezett támadást. Az elkülönítés abban is segít, hogy nem lesznek tanúi a támadó tevékenységének. A harmadik fázis akkor ér véget, mikor a támadó elkülönítette a célpontot.
Harmadik fázis túlélési stratégiák
A harmadik fázis túlélésének lényege, hogy elkerüld az egyedüllétet bárkivel, akiről gyanítod a rossz szándékot. Bízz az ösztöneidben! Tudd, hogy a nem idegen támadók különösen gátlástalanok és bármit mondanak vagy tesznek annak érdekében, hogy kettesben maradjanak veled. A támadó akár át is ugorhatja az első és második fázist akkor, ha az elkülönítés megtörtént. Ha kettesben maradtál egy gyanús ismerőssel, próbálj meg visszatérni emberek közé amilyen gyorsan csak lehet. Ha a támadó vissza akar tartani, nyugodtan védd meg magad ahogy tennéd egy idegennel szemben.
Negyedik fázis: A szexuális erőszak végrehajtása
A negyedik fázisban a támadó kihasználja az ismertség nyújtotta közelséget hogy elrejtse szándékait, és végrehajtsa a tervezett támadást. Mivel a célpont tolerálhatta a nem odaillő szexuális megjegyzéseket vagy érintéseket, a támadó célozhat arra, hogy az elkövetkező szexuális együttlét természetes folyamata a kapcsolatnak. Ha a célpont ellenáll, a támadó szóbeli stratégiát használhat a maradék akaratának megtörésére, például okolhatja a célpontot hogy "feltüzelte őt", esetleg megfélemlítheti, zsarolhatja. A testi bántalmazás mértéke függhet a célpont ellenállásától, de lényegében ugyanaz történhet, mint amit az idegen támadó különféle fázisaiban láthattunk.
Negyedik fázis túlélési stratégiák
A lényeg, hogy sohasem vagy kötelezhető részt venni egy szexuális tevékenységben! Ez a negyedik fázis túlélésének alapja. Ha kényszerítve vagy rá, minden jogod megvan arra, hogy megvédd magad. Ha a támadó sarokba szorít, akkor a helyzet ugyanaz mint az idegen által végrehajtott támadásoknál. Ha eldöntöd hogy cselekszel, tedd azt magabiztosan és meggyőződéssel, hisz a te biztonságod a legfontosabb.
Eszközszerű erőszak és indokolatlan erőszak
Annak érdekében, hogy szándékaikat elrejtsék, a nem idegen támadók "eszközszerű erőszakot" használnak, olyan szintű erőszakot, mely arányos az ellenállás mértékével. Idegenek ezzel szemben "indokolatlan erőszakot" használnak, másnéven extrém erőszakot. Az alkohol tökéletes fegyver a nem idegen erőszakolók kezében, mert meggyengíti a célpont ítélőképessségét, a védekező mechanizmusokat és megkönnyíti a támadást.
A Titkos Szexuális Zaklató
A nem idegen "titkos" szexuális zaklató. A nem idegen támadó eszközei nagyban különböznek az idegen zaklatótól, de pont olyan törvénytelenek, sértőek, veszélyesek és büntetendőek. Képzeld el hogy egy idegen és egy nem idegen akar megmérgezni. Az idegen valószínűleg rejtőzve várakozna, és hirtelen megszúrna a mérgezett tűvel. A nem idegen viszont talán kedves esti vacsorára invitálna egy üveg finom borral. Mikor a mellékhelyiségbe mégy, a támadó gyorsan egy íztelen, szagtalan mérget önt a poharadba. A módszerek különböznek, de a bűn ugyanaz.
Az egyik ok, amiért a szexuális támadások nagy része jelentés nélkül marad, az, hogy nem idegenek követik el a legtöbb erőszakot. És sajnos, sok esetben a túlélő nem is fogja fel, hogy szexuális erőszak történt. Bár az idegen által elkövetett támadások sokkal kevésbé valószínűek mint a nem idegen által elkövetettek, nagyobb média ismertséget kapnak. Mikor egy személy nemi erőszakot szenved el olyan módon, mely nem illik bele a média által elfogadott idegen által elkövetett támadási sémába, azonnal megkérdőjelezik hogy egyáltalán nemi erőszak tötént -e. "Mindketten részegek voltunk, és csak úgy megtörtént" "Az egyik dolog csak úgy követte a másikat, és nem tudtam hogyan mondjak nemet". Ha a beleegyezés nem volt teljes és nem szabad akarattal történt - márpedig nem történhetet úgy, ha az áldozat alkoholt vagy drogot fogyasztott - akkor az szexuális zaklatás amiből lehet nemi erőszak.
Bár a nem idegen támadások, mint például a "randi - erőszak" kevésbé illenek bele az erőszakos támadások közé, attól még pont olyan rosszak és pont olyan elítélendőek mint azok a nemi erőszakok melyeket a hírekben látunk. Minden jogod megvan rá, hogy megvédd magad a nem idegen támadóktól, pontosan úgy mintha olyan ismeretlen idegen ellen tennéd, aki bántani akar téged.
Szóbeli önvédelem
A Hármas Megnevezés
Mikor nem idegen támadóval van dolgunk, különösen a "tolakodás", "gyanakvás elaltatása" vagy az "elkülönítés" fázisában, nagyon fontos hogy szóbeli állításokkal kialakítsuk és megerősítsük a határainkat. Ha valaki olyat tesz vagy mond, ami kellemetlenül érint, használd a Hármas Megnevezést, hogy meghúzd és megerősítsd a határokat.
- Első lépés: Nevezd meg a viselkedést
- Második lépés: - Nevezd meg hogy mit érzel ilyenkor -
- Harmadik lépés: Nevezd meg a várt kimenetelt
Első példa:
"Mikor a személyes életemről kérdezel, - kellemetlenül érint -. Kérlek, ne tedd ezt többet."
Második példa:
"Mikor így érsz hozzám, - nem esik jól nekem -. Kérlek hagyd abba."
Harmadik példa:
Mikor erőlteted hogy igyak, - tiszteletlennek érzem - kérlek hagyj békén.
Mikor elmondod a három megnevezést, állj (ülj) egyenesen, húzd ki magad és nyugodt, komoly arccal, kemény hangsúllyal tedd, hogy a helyzet súlya érzékelhető legyen. Ha a támadó elengedi a füle mellett a mondandódat, addig ismételd egyre intenzívebben amíg el nem fogadja a helyzetet és a határokat.
A Társalgás Hálója
A támadó gyakran próbálja kikerülni a Hármas Megnevezés techikáját. Például, ha azt mondod "Mikor a személyes életemről kérdezel, kellemetlenül érint, kérlek ne tedd ezt többet." A támadó válaszolhatja hogy "Nem akarlak megbántani. Hisz én is elmondtam sok mindent magamról". Láthatod, milyen egyszerű belekeveredni egy másik beszélgetésbe.
A Társalgás Hálójának a jele ha valaki megpróbál meggyőzni a döntésed helytelenségéről, és addig a beszélgetésben tartani amíg olyat mondasz vagy teszel amit nem szeretnél. Amint észreveszed hogy így próbálnak manipulálni, használd a Hármas Megnevezés technikáját hogy meghúzd a határokat, és vess véget a beszélgetésnek.
Fősulis gondok
A főiskolákon, egyetemeken a nem idegen (évfolyamtárs, barát, ex, stb) által elkövetett nemi erőszak talán a leggyakoribb. Mivel az ide járó fiatalok életük "legbulisabb" szakaszát töltik itt, nem árt ha pár szabályt betartunk a biztonságunk érdekében.
- Fogyassz biztonságosan: Az alkohol a leggyakrabban használt "randi erőszak drog", mivel befolyásolja a helyes döntést, csökkenti az ellenállást és a józan belátást. Ha mégis iszol, gondoskod róla hogy van egy barátnő, aki józan marad, és vigyáz rád a buliban. Az ő feladata nem engedni, hogy elkülönítsen a tömegtől bárki, függetlenül attól milyen kedvesnek is tűnik.
- Bízz gyanakvással: Fontos, hogy soha se lankadjon a figyelmed. Ha valakinek ártó szándékai vannak, bármeddig elmegy hogy intim kapcsolatot építsen ki veled, és végrehajtsa a nemi erőszakot. Barátkozz, élvezd az életed de bizz az ösztöneidben - ha valaki kellemetlenül érint, ne bízz benne.
- Légy óvatos vendégszerető: A föiskolás zaklatások 60% -a az áldozat szobájában történik. Nagyon vigyázz kit engedsz be a lakhelyedre. Találkozz a társaiddal nyilvános helyen, és ha valakit be kell hoznod a szobádba, legyen veled a barátod akiben megbízol.
- Építsd ki a határaidat: A legerősebb falak azok, melyeket felépítessz már mielőtt kipróbálásra kerülnének. Döntsd el mit fogadsz el és mit nem az emberektől, így sokkal könnyeb kiállni az elveidért mikor valaki átlépi ezeket a határokat. Ha valaki olyat mond vagy tesz ami kellemetlenül érint, azonnal tudasd vele mit érzel. Ez nehéz lehet barátokkal szemben. Legyenek barátaid, de ne feledd senki más nem olyan felelős érted, mint te magad.
- Védekezz könyörtelenül: Ne habozz megvédeni magad szóban vagy fizikailag ha valaki átlépi a határaidat. Ne zavarjon hogy ismerőssel vagy szemben, vagy a kapcsolat elején esetleg félrenéztél valamit. Mindig megvan a jogod hogy megállítsd a tolakodást. Ha akaratod ellenére csapdába csalnak, minden lehetőséget használj ki a menekülésre.
A fősulis évek örömteli és gyümölcsöző része az életednek. A népszerű viselkedés nem feltétlenül a helyes viselkedés. Emlékezz, az igazi barátok tisztelik a határaidat.
Forrás : http://www.gracieacademy.com/women_empowered.asp